ÖZGÜN HİKAYESİ OLAN MARKALAR YARATMALIYIZTürkiye Bilişim Derneği’nin düzenlemiş olduğu TBD 32. Bilişim Kurultay’ında ‘‘Girişimcilik Yol Haritası ve Gençlerin Başarı Öyküleri’’ ele alındı. İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’un da konuşmacı olduğu programda Durmuş, Girişimciliğin yol haritasını anlattı.

Durmuş, Girişimci adaylarının kendiişlerini kurmadan önce mutlaka, ilgili alanda Pazar araştırması yapmaları gerekmektedir. ‘’Ben yaparsam olur ya da hele şu işi bir açalım da sonrasını düşünürüz.’’ Mantığıyla hareket etmek girişimciye kazandırmayacağı gibi kaybettirir.

 DSC_0190 web 2

Uzmanı Olduğunuz Alanda İlerleyin

Girişimci adaylarının en çok dikkat etmesi gereken noktalardan birisi de kendi bildiği ya da uzmanı olduğu alanda ilerlemesidir. Çünkü emek verdiğiniz alan ya da sektörün ince detaylarını, işleyiş şeklini, risklerini diğer alanlara göre daha iyi biliyorsunuzdur.

Bugün baktığımız zaman birçok büyük girişimci bildiği alanda ilerlediği için başarılar kaydetmiştir. Nitekim bizim girişimcimiz ilk önce paraya odaklanıyor. Para sonuçtur. Halbuki sürece odaklansa ve bir araştırsa belki o işe hiç girmeyecektir de.

 

Ekip Ruhuyla Hareket Edin

Girişimci adaylarımız başarılı ve sürdürülebilir bir girişim kurmak istiyorlarsa mutlaka ekip ruhuyla hareket etmeleri gerekir. Tek başına bir noktaya kadar ilerliyorsunuz. Nitekim, maalesef ki o da çok sürdürülebilir olmuyor. Çünkü sizin enerjiniz, bilginiz ve deneyiminiz bir yere kadar yetiyor. Ondan sonra tıkanıp kalıyorsunuz.

 

Motivasyon Kaynağı Başarı Hikayeleridir

Girişimcilikte en büyük motivasyon kaynağı başarı hikayeleridir. O nedenle kendi başarı hikayelerimiz yaratmaya ihtiyacımız var. Özellikle, küresel ölçekte ele alacak olursak. Özgün hikayesi olan markalar yaratmalıyız.

 

Türkiye Bilişim Derneği Yönetim Kurulu Üyesi – Levent Karadağ’ın yönettiği oturumda, Cyberpark Girşimcilik ve İşbirliği Yöneticisi- Faruk İNALTEKİN, EB Grup – Proje Koordinatörü- Ramazan KOÇ, Hazine Müsteşarlığı Genel Müdür Yardımcısı- Dr. Ahmet Müfit ARBERK, GAP Girişim Araştırma ve Gelişim Der. YK Üyesi- Fikret KALFAOĞLU’nun yaptığı sunumların ardından soru ve cevap ile oturum sona erdi.

Be Sociable, Share!

Benzer Yazılar

FASON ÜRETİM MODELİNDEN KURTULMALIYIZ

  İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Kulübü’nün düzenlemiş olduğu ‘’Türkiye’de Girişimcilik’’ temalı seminerin konuğu, İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi DURMUŞ oldu.  Durmuş, Türkiye’de ki girişimciliğe değinerek başarısız girişimlerin nedenleri hakkında öğrencilere bilgiler verdi. Durmuş; Türkiye’de girişimlerin %99’unu küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. İhracatında yarısından fazlasını küçük ve orta ölçekli işletmeler gerçekleştirmektedir. 2017...

GELECEĞİ BUGÜNÜN ÖTESİNDEN DÜŞÜNÜN

İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, İstanbul Eda Koleji öğrencilerine ”Gelecek ve Geleceğin Meslekleri” hakkında bilgiler verdi. Günümüz bilişim çağında Ar- Ge, pazardaki beklentileri şekillendirmekte bu da değişimi sürekli kılmaktadır. İster ticari yaşam olarak ele alın isterse istihdam piyasasına katılacak bireyler olarak ele alın bu değişimi yakalayamazsanız maalesef ki zamana yenik düşersiniz. 1990’lı yıllarda ve...
Makale'ye Yorum Yapın

TAKVİM

Mart 2018
P S Ç P C C P
« Oca    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

SLAYTLAR

E- Bülten Üyeliği