TÜRKİYE’DE OYUN PAZARI BÜYÜYORBahçeşehir Üniversitesi, Dijital Oyun Tasarım Bölümü’nün düzenlemiş olduğu ‘‘Türkiye’de Oyun Pazarı’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi.

Durmuş; Dijital oyunlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Dünya’da ortalama 2 Milyar kişi oyun oynamaktadır. Türkiye’de yirmi milyondan fazla kişi oyun oynuyor. İnternet alt yapısının güçlenmesi, genç nüfusun artmasıyla birlikte bu rakamların daha da artacağı öngörülmektedir.

Oyun pazarının yeniliklere ve büyümeye açık olması, oyuna olan ilginin her geçen gün artması, yatırımcıların bu sektörde yatırımlar yapması, pazar açısından önemli fırsatlar sunmaktadır. 

Pazarın ülkemizdeki büyüme hızına baktığımızda, Türkiye’nin 2020 yılında bu pazardan 2 Milyar Dolar pay alacağı tahmin edilmektedir. Pazarı sosyolojik olarak incelediğimizde ise; Türkiye’de 12- 30 yaş arası erkekler oyuna daha çok ilgi gösterdiğini gözlemlemekteyiz.

Kamuda da bu sektöre ilgi artmaktadır. Örneğin; KOSGEB, 2018 KOBİ-GEL proje çağrısında ilk kez oyun sektörüne de yer vermiştir. KOBİ-GEL kapsamında toplam 700 Milyon TL bütçe ayrıldı. Bu bütçenin 500 Milyon TL’si ile imalat sektörü, 200 Milyon TL’si ile de yazılım ve oyun sektörü desteklenmektedir. Proje çağrısının son günü ise, 22 Haziran 2018.

Seminerde konuşan BahçeşehirÜniversitesi Dijital Oyun Tasarımı Bölümü Başkanı, Yrd. Doç. Dr. Güven Çatak ise: ‘‘Yakın gelecekte Türkiye’de bu alanda yetişmiş insan gücüne ciddi anlamda ihtiyaç duyulacak. Biz şimdiden hem bu ihtiyaca cevap vermeye çalışıyoruz hem de kendi oyun girişimini kurmak isteyen girişimci ruhlu öğrencilerimize yol gösteriyoruz, dedi.’’

BASINDA

Haber 7

Haberler.com

Yeni Şafak

SonDakika.com

Be Sociable, Share!

Benzer Yazılar

DURMUŞ, A PARA’DA TÜRKİYE’DE GİRİŞİMCİLİĞİ ANLATTI

İletişim ve Girişimcilik Danışmanı/ Öğr. Gör. Remzi DURMUŞ, A Para’da yayınlanan, Bir Fikrim Var programında Girişimcilik eğitimlerinden, Türkiye’de girişimciliğe kadar birçok konuda bilgiler verdi. Be Sociable, Share! Tweet

AKİT TV’DE YAPAY ZEKA ELE ALINDI

Akit TV’de yayınlanan ve İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi DURMUŞ’unda konuk olduğu Genç Görüş programında Durmuş, Girişimcilikten İnovasyona, yapay zekaya ve geleceğin dünyası gibi birçok konu hakkında bilgiler verdi. Be Sociable, Share! Tweet
Makale'ye Yorum Yapın

TAKVİM

Nisan 2024
P S Ç P C C P
« Mar    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

SLAYTLAR