GELECEĞİ BUGÜNÜN ÖTESİNDEN DÜŞÜNÜNİletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, İstanbul Eda Koleji öğrencilerine ”Gelecek ve Geleceğin Meslekleri” hakkında bilgiler verdi.

Günümüz bilişim çağında Ar- Ge, pazardaki beklentileri şekillendirmekte bu da değişimi sürekli kılmaktadır. İster ticari yaşam olarak ele alın isterse istihdam piyasasına katılacak bireyler olarak ele alın bu değişimi yakalayamazsanız maalesef ki zamana yenik düşersiniz. 1990’lı yıllarda ve 2000’in başılarında tuşlu telefonlar vardı. Ama şimdi bir nostaji olarak kullanılmaktadır. Ya da bir dönem insanlar müzik dinleme ihtiyacını gramafon dediğimiz aletlerle giderirdi. Ama şimdi günümüz teknolojisi bu müzik dinleme ihtiyacını çok farklı ve daha küçük aparatlarla sağlamamıza olanak sağladı. Üretilen teknoloji o ürünün kullanım ve bakımı için farklı istihdam alanları da yaratmaktadır. En basit örneği; Bilgisayar teknolojisine bağlı olarak birçok meslek dalı oluşmuştur. 

Bin yedi yüzlü yıllarda sanayi devrimi ile birlikte insanlarla makinalar arasında iletişim başladı. Ama iki binli yılların başlamasıyla birlikte bilgi çağına girmiş olduk. Bu çağda bize Endüstiri 3.0 yani dijital devrimi ve bunun sonucunda da Endüstiri 4.0’ı beraberinde getirdi. Yani belirli bir otomasyon sistemiyle biribirine bağlı nesnelerin internetini. Tabii değişim ve dönüşüm yaşamalarımızı, algılamalarımızı büyük oranda değiştirmiş ve değiştirmeye de devam edecektir. 

Gelecek Farklı Olacak

Gelecekte fosil yakıtlı araçlar görmeyeceğiz. Çok sürmez 20- 30 yıl içinde fosil yakıtlı araçların yasaklanması yönünde ciddi adımlar atılacaktır. Nitekim Avrupa Birliği’nin bu yönde ciddi çalışmaları var. 

Gelecekte robotlar hayatımızın önemli bir parçası olacak. Nasıl ki akıllı telefonlar yaşamlarımızı kolaylaştırıyor ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi, robotlarda öyle olacak. Örneğin gittiğiniz bir restoranda robot garson görürseniz şaşırmayın. Ya da bir hastanede danışmada duran kişinin robot olduğunu görürseniz hayret etmeyin. Ya da ameliyatları makinaların yaptığını duyarsanız garipsemeyin. 

Gelecekte gerek robot teknolojileri gerek nano teknolojileri gerekse gıda teknolojileri çok önemli olacak. Yine sağlık alanında önemli atılımlar yaşanacak. Örneğin vücudunuza çok küçük çipler yerleştirilecek. Bu çipler hastalıklara karşı önceden sizi uyaracak. Vücutta işlevini yitiren organların yerine yenileri kopyalanacak. 

20-30 yıla kalmaz savaşları sahada robot askerler verecek. Savaş uçakları çok pahalı ve maliyetli araçlar. Gelecekte İnsansız Hava Araçları(İHA)’lar daha da geliştirilecek ve uçakların yerini alacak. Eğer geleceği algılamak ve kendinizi bu gelecekte konumlandırmak istiyorsanız bugünün ötesinden düşünün.

 

Benzer Yazılar

TEŞVİKLERE ULAŞMAK ZOR DEĞİL

Çetin Ünsalan’ın hazırlayıp sunduğu: ”Reel Piyasalar” programının konuğu, İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi. Durmuş, KOBİ’lerden Girişimciliğe, teşviklere ve melek yatırımcılığa kadar birçok konuda bilgiler verdi. Programı dinlemek için tıklayınız.   Be Sociable, Share! Tweet

TÜRKİYE’DE OYUN PAZARI BÜYÜYOR

Bahçeşehir Üniversitesi, Dijital Oyun Tasarım Bölümü’nün düzenlemiş olduğu ‘‘Türkiye’de Oyun Pazarı’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi. Durmuş; Dijital oyunlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Dünya’da ortalama 2 Milyar kişi oyun oynamaktadır. Türkiye’de yirmi milyondan fazla kişi oyun oynuyor. İnternet alt yapısının güçlenmesi, genç nüfusun artmasıyla birlikte bu rakamların daha da artacağı öngörülmektedir. Oyun...
Makale'ye Yorum Yapın

TAKVİM

Eylül 2018
P S Ç P C C P
« Tem    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

SLAYTLAR

E- Bülten Üyeliği