GELECEĞİ BUGÜNÜN ÖTESİNDEN DÜŞÜNÜNİletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, İstanbul Eda Koleji öğrencilerine ”Gelecek ve Geleceğin Meslekleri” hakkında bilgiler verdi.

Günümüz bilişim çağında Ar- Ge, pazardaki beklentileri şekillendirmekte bu da değişimi sürekli kılmaktadır. İster ticari yaşam olarak ele alın isterse istihdam piyasasına katılacak bireyler olarak ele alın bu değişimi yakalayamazsanız maalesef ki zamana yenik düşersiniz. 1990’lı yıllarda ve 2000’in başılarında tuşlu telefonlar vardı. Ama şimdi bir nostaji olarak kullanılmaktadır. Ya da bir dönem insanlar müzik dinleme ihtiyacını gramafon dediğimiz aletlerle giderirdi. Ama şimdi günümüz teknolojisi bu müzik dinleme ihtiyacını çok farklı ve daha küçük aparatlarla sağlamamıza olanak sağladı. Üretilen teknoloji o ürünün kullanım ve bakımı için farklı istihdam alanları da yaratmaktadır. En basit örneği; Bilgisayar teknolojisine bağlı olarak birçok meslek dalı oluşmuştur. 

Bin yedi yüzlü yıllarda sanayi devrimi ile birlikte insanlarla makinalar arasında iletişim başladı. Ama iki binli yılların başlamasıyla birlikte bilgi çağına girmiş olduk. Bu çağda bize Endüstiri 3.0 yani dijital devrimi ve bunun sonucunda da Endüstiri 4.0’ı beraberinde getirdi. Yani belirli bir otomasyon sistemiyle biribirine bağlı nesnelerin internetini. Tabii değişim ve dönüşüm yaşamalarımızı, algılamalarımızı büyük oranda değiştirmiş ve değiştirmeye de devam edecektir. 

Gelecek Farklı Olacak

Gelecekte fosil yakıtlı araçlar görmeyeceğiz. Çok sürmez 20- 30 yıl içinde fosil yakıtlı araçların yasaklanması yönünde ciddi adımlar atılacaktır. Nitekim Avrupa Birliği’nin bu yönde ciddi çalışmaları var. 

Gelecekte robotlar hayatımızın önemli bir parçası olacak. Nasıl ki akıllı telefonlar yaşamlarımızı kolaylaştırıyor ve hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi, robotlarda öyle olacak. Örneğin gittiğiniz bir restoranda robot garson görürseniz şaşırmayın. Ya da bir hastanede danışmada duran kişinin robot olduğunu görürseniz hayret etmeyin. Ya da ameliyatları makinaların yaptığını duyarsanız garipsemeyin. 

Gelecekte gerek robot teknolojileri gerek nano teknolojileri gerekse gıda teknolojileri çok önemli olacak. Yine sağlık alanında önemli atılımlar yaşanacak. Örneğin vücudunuza çok küçük çipler yerleştirilecek. Bu çipler hastalıklara karşı önceden sizi uyaracak. Vücutta işlevini yitiren organların yerine yenileri kopyalanacak. 

20-30 yıla kalmaz savaşları sahada robot askerler verecek. Savaş uçakları çok pahalı ve maliyetli araçlar. Gelecekte İnsansız Hava Araçları(İHA)’lar daha da geliştirilecek ve uçakların yerini alacak. Eğer geleceği algılamak ve kendinizi bu gelecekte konumlandırmak istiyorsanız bugünün ötesinden düşünün.

 

Benzer Yazılar

GELECEĞİN DÜNYASI VE GELECEĞİN MESLEKLERİ

Ment Koleji’nin düzenlemiş olduğu, ‘’Geleceğin Dünyası ve Geleceğin Meslekleri’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi. Durmuş; Gelişen teknoloji insanlığı çok farklı noktalara taşımaktadır. Bugünden bakıp 20- 25 yıl geriye gittiğinizde ne bugünkü anlamda bilgisayar ne bugünkü anlamda telefon ve telekomünikasyon ağları vardı.   Teknoloji bizi insan ilişkilerimizden sosyal yaşama, müzik dinleme şeklimizden yemek sipariş...

YARATICI DÜŞÜNCE TEKNİKLERİ ELE ALINDI

İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, Kavram Koleji öğrencileri ile yaratıcı düşünme teknikleri üzerine atölye çalışması yaptı. Öğrencilerin kendilerini ve olayları daha iyi analiz etme ve farklı bakış açıları geliştirme amacıyla yapılan atölye çalışması kapsamında öğrenciler yaratıcı fikirler ortaya koydular. Be Sociable, Share! Tweet
Makale'ye Yorum Yapın

TAKVİM

Mart 2019
P S Ç P C C P
« Kas    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

SLAYTLAR