FASON ÜRETİM MODELİNDEN KURTULMALIYIZ 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Kulübü’nün düzenlemiş olduğu ‘’Türkiye’de Girişimcilik’’ temalı seminerin konuğu, İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi DURMUŞ oldu. 

Durmuş, Türkiye’de ki girişimciliğe değinerek başarısız girişimlerin nedenleri hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Durmuş; Türkiye’de girişimlerin %99’unu küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. İhracatında yarısından fazlasını küçük ve orta ölçekli işletmeler gerçekleştirmektedir. 2017 yılında Türkiye, 157 Milyar Dolar ihracat yaptı. Bu rakamların oluşmasında küçük ve orta ölçekli işletmeler önemli rol oynadı.

Türkiye’nin ihracat kapasitesinin gelişmesi gerekmektedir. Bu bağlamda girişimcilerimiz daha fazla yurt dışına odaklanmalı. İhracat yapmak isteyen işletmeler içinde devletin ciddi anlamda destekleri var.

İş Yapma Kültürü Değişmeli.

Türkiye’de girişimciliğin gelişmesi için iş yapma kültürünün değişmesi gerekmektedir. Başta girişimcilerimizin fason üretim modelinden kurtulması en öncelikli konuların başında geliyor. Bu model orta ve uzun vadede girişimciye bir şey kazandırmayacağı gibi ülkemize de herhangi bir katma değer sunmamaktadır.

Teknolojideki Değişim Hızı Pazarları Ciddi Anlamda Etkilemektedir.

Girişimcilerimiz global pazarın hızlı bir şekilde değiştiğini çok iyi görmesi gerekmektedir. Bu bağlamda bir yandan günceli sürekli takip etmeli bir yandan tüketicisinin ihtiyaç ve beklentilerini sürekli analiz etmeli diğer yandan da kendi sektörüne öncülük edebilme adına Ar- Ge çalışması yapmaya başlamalıdır. Ayrıca girişimcilerimiz teknolojik değişimlere de uyum sağlamalıdır. Teknolojideki değişim hızı pazarları ciddi anlamda etkilemektedir. Öyle ki, bir uygulama, web sitesi ya da yeni üretilen bir makine bir sektörün iş yapma şeklini değiştirdiği gibi sektördeki birçok işletmeyi zarar ettirip batırabiliyor da. Şunu iyi bilmek lazım; Kendini yenileyemeyen girişimler zamana yenik düşmeye mahkumdurlar.

              Girişimci Adayı Bilmediği İşe Girmemeli

Ticari yaşama girmek isteyen girişimci adaylarımız da bilmediği işe girmemesi ve sağlıklı bir iş planı oluşturması gerekmektedir. Türkiye’de batan girişimlerin önemli bir nedeni işletme açılırken işletmenin yol haritasının ve çıkış stratejisinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Girişimci adaylarımız bir girişimde bulunurken her şeyin güzel gideceği ve kısa sürede kar edeceği düşüncesi ile işletme açıyor. Bu da ticari yaşamın gerçekleri ile örtüşmüyor tabii. Zaten bir süre sonra gerçekleri kendisi de görüyor.

BASINDA

Haber 7

Haberler.com

Sondakika.com

Sanayi Gazetesi

Be Sociable, Share!

Benzer Yazılar

GELECEĞİN DÜNYASI VE GELECEĞİN MESLEKLERİ

Ment Koleji’nin düzenlemiş olduğu, ‘’Geleceğin Dünyası ve Geleceğin Meslekleri’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi. Durmuş; Gelişen teknoloji insanlığı çok farklı noktalara taşımaktadır. Bugünden bakıp 20- 25 yıl geriye gittiğinizde ne bugünkü anlamda bilgisayar ne bugünkü anlamda telefon ve telekomünikasyon ağları vardı.   Teknoloji bizi insan ilişkilerimizden sosyal yaşama, müzik dinleme şeklimizden yemek sipariş...

YARATICI DÜŞÜNCE TEKNİKLERİ ELE ALINDI

İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, Kavram Koleji öğrencileri ile yaratıcı düşünme teknikleri üzerine atölye çalışması yaptı. Öğrencilerin kendilerini ve olayları daha iyi analiz etme ve farklı bakış açıları geliştirme amacıyla yapılan atölye çalışması kapsamında öğrenciler yaratıcı fikirler ortaya koydular. Be Sociable, Share! Tweet
Makale'ye Yorum Yapın

TAKVİM

Mart 2019
P S Ç P C C P
« Kas    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

SLAYTLAR