FASON ÜRETİM MODELİNDEN KURTULMALIYIZ 

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Elektrik ve Elektronik Kulübü’nün düzenlemiş olduğu ‘’Türkiye’de Girişimcilik’’ temalı seminerin konuğu, İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi DURMUŞ oldu. 

Durmuş, Türkiye’de ki girişimciliğe değinerek başarısız girişimlerin nedenleri hakkında öğrencilere bilgiler verdi.

Durmuş; Türkiye’de girişimlerin %99’unu küçük ve orta ölçekli işletmeler oluşturmaktadır. İhracatında yarısından fazlasını küçük ve orta ölçekli işletmeler gerçekleştirmektedir. 2017 yılında Türkiye, 157 Milyar Dolar ihracat yaptı. Bu rakamların oluşmasında küçük ve orta ölçekli işletmeler önemli rol oynadı.

Türkiye’nin ihracat kapasitesinin gelişmesi gerekmektedir. Bu bağlamda girişimcilerimiz daha fazla yurt dışına odaklanmalı. İhracat yapmak isteyen işletmeler içinde devletin ciddi anlamda destekleri var.

İş Yapma Kültürü Değişmeli.

Türkiye’de girişimciliğin gelişmesi için iş yapma kültürünün değişmesi gerekmektedir. Başta girişimcilerimizin fason üretim modelinden kurtulması en öncelikli konuların başında geliyor. Bu model orta ve uzun vadede girişimciye bir şey kazandırmayacağı gibi ülkemize de herhangi bir katma değer sunmamaktadır.

Teknolojideki Değişim Hızı Pazarları Ciddi Anlamda Etkilemektedir.

Girişimcilerimiz global pazarın hızlı bir şekilde değiştiğini çok iyi görmesi gerekmektedir. Bu bağlamda bir yandan günceli sürekli takip etmeli bir yandan tüketicisinin ihtiyaç ve beklentilerini sürekli analiz etmeli diğer yandan da kendi sektörüne öncülük edebilme adına Ar- Ge çalışması yapmaya başlamalıdır. Ayrıca girişimcilerimiz teknolojik değişimlere de uyum sağlamalıdır. Teknolojideki değişim hızı pazarları ciddi anlamda etkilemektedir. Öyle ki, bir uygulama, web sitesi ya da yeni üretilen bir makine bir sektörün iş yapma şeklini değiştirdiği gibi sektördeki birçok işletmeyi zarar ettirip batırabiliyor da. Şunu iyi bilmek lazım; Kendini yenileyemeyen girişimler zamana yenik düşmeye mahkumdurlar.

              Girişimci Adayı Bilmediği İşe Girmemeli

Ticari yaşama girmek isteyen girişimci adaylarımız da bilmediği işe girmemesi ve sağlıklı bir iş planı oluşturması gerekmektedir. Türkiye’de batan girişimlerin önemli bir nedeni işletme açılırken işletmenin yol haritasının ve çıkış stratejisinin olmamasından kaynaklanmaktadır. Girişimci adaylarımız bir girişimde bulunurken her şeyin güzel gideceği ve kısa sürede kar edeceği düşüncesi ile işletme açıyor. Bu da ticari yaşamın gerçekleri ile örtüşmüyor tabii. Zaten bir süre sonra gerçekleri kendisi de görüyor.

BASINDA

Haber 7

Haberler.com

Sondakika.com

Sanayi Gazetesi

Be Sociable, Share!

Benzer Yazılar

TÜRKİYE’DE OYUN PAZARI BÜYÜYOR

Bahçeşehir Üniversitesi, Dijital Oyun Tasarım Bölümü’nün düzenlemiş olduğu ‘‘Türkiye’de Oyun Pazarı’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi. Durmuş; Dijital oyunlar hayatımızda önemli bir yere sahip. Dünya’da ortalama 2 Milyar kişi oyun oynamaktadır. Türkiye’de yirmi milyondan fazla kişi oyun oynuyor. İnternet alt yapısının güçlenmesi, genç nüfusun artmasıyla birlikte bu rakamların daha da artacağı öngörülmektedir. Oyun...

GELECEĞİ BUGÜNÜN ÖTESİNDEN DÜŞÜNÜN

İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, İstanbul Eda Koleji öğrencilerine ”Gelecek ve Geleceğin Meslekleri” hakkında bilgiler verdi. Günümüz bilişim çağında Ar- Ge, pazardaki beklentileri şekillendirmekte bu da değişimi sürekli kılmaktadır. İster ticari yaşam olarak ele alın isterse istihdam piyasasına katılacak bireyler olarak ele alın bu değişimi yakalayamazsanız maalesef ki zamana yenik düşersiniz. 1990’lı yıllarda ve...
Makale'ye Yorum Yapın

TAKVİM

Haziran 2018
P S Ç P C C P
« Mar    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

SLAYTLAR

E- Bülten Üyeliği