BAYBURT ÜNİVERSİTESİ’NDE GİRİŞİMCİLİK KONUŞULDUBayburt Üniversitesi- Sosyal Medya Kulübü’nün düzenlemiş olduğu ‘‘Girişimcilik’’  konulu konferansın konuğu İletişim Stratejileri ve Girişimcilik Uzmanı Remzi Durmuş’tu.

Vizyon Eksikliği Var

Türkiye’de girişimciliğin en büyük sorunu vizyon eksikliğidir. Özellikle girişimci adaylarımıza girişimcilik eğitimleri verilirse, iflaslar minimize edilmiş olur. Kamunun ve sivil toplum kuruluşlarının eğitimler noktasında yoğun çalışması gerekmektedir. Bu eğitimler aynı zamanda  girişimci adaylarımıza modern işletmeciliği de öğretecektir.

bayburt-universitesi-remzi-durmus-3

E- Ticaret Hacmi; 31 Milyar TL

Türkiye’de e- ticaret hacmi 2012 yılında 160 Milyon işlem ile 31 Milyar TL’ye ulaştı. Yapılan tahminler; 2021 yılında ticaretin %90’ının internet üzerinden gerçekleşeceği yönünde. Türk ekonomisi büyüyen bir ivme içinde, bu noktada özellikle gençlerimizi girişimci ruhlu yetiştirmek zorundayız.

250 Bin İstihdam Yaratıldı

Amerika’da melek yatırımcılar ile 57.225 şirkete (girişimciye) 17,6 milyar dolar sermaye yatırılarak, 250 bin kişiye yeni iş olanağı sağlandı. Avrupa’da aynı şekilde melek yatırımcılığı teşvik ediyor. Türkiye’de de melek yatırımcılığı teşvik etmek zorundayız. Özellikle Anadolu’da melek yatırımcılığın yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Amerika’da Gençler Harikalar Yaratıyor

Genç girişimciler Silikon Vadisi’nde harikalar yaratıyor. Gençler, Amerikan ekonomisinin önemli bir kısmına, bilişim ile katkıda bulunuyorlar. Ama bunu girişimcilik kültürü ile başarıyorlar. Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Sergey Brin ve Larry Page bunun en iyi örnekleridir.  Gençlerimize bilişim ve girişimcilik kültürünü aşılayarak bizde bunu başarabiliriz.

 

 

Be Sociable, Share!

Benzer Yazılar

GELECEĞİN DÜNYASI VE GELECEĞİN MESLEKLERİ

Ment Koleji’nin düzenlemiş olduğu, ‘’Geleceğin Dünyası ve Geleceğin Meslekleri’’konulu seminerin konuğu İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş’idi. Durmuş; Gelişen teknoloji insanlığı çok farklı noktalara taşımaktadır. Bugünden bakıp 20- 25 yıl geriye gittiğinizde ne bugünkü anlamda bilgisayar ne bugünkü anlamda telefon ve telekomünikasyon ağları vardı.   Teknoloji bizi insan ilişkilerimizden sosyal yaşama, müzik dinleme şeklimizden yemek sipariş...

YARATICI DÜŞÜNCE TEKNİKLERİ ELE ALINDI

İletişim ve Girişimcilik Danışmanı Remzi Durmuş, Kavram Koleji öğrencileri ile yaratıcı düşünme teknikleri üzerine atölye çalışması yaptı. Öğrencilerin kendilerini ve olayları daha iyi analiz etme ve farklı bakış açıları geliştirme amacıyla yapılan atölye çalışması kapsamında öğrenciler yaratıcı fikirler ortaya koydular. Be Sociable, Share! Tweet
Makale'ye Yorum Yapın

TAKVİM

Mayıs 2019
P S Ç P C C P
« Kas    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

SLAYTLAR